اخبار و تحلیل های بازار قراضه
 رشد 10 تا 100 تومانی قیمت شمش فولاد


گروه بنگاه‌ها - در مبادلات آغاز هفته جاری، شمش فولاد عرضه شده از سوی بخش خصوصی با رشدی بین 10 تا 100 تومان به بازار غیررسمی عرضه شد. مقاطع فولاد ملایر، آریان فولاد، ابهر نیز با افزایش نرخ 20 تا 60 تومانی در هر کیلو در بازار غیررسمی مورد مبادله قرار گرفت.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در پنجشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۱  |
 حرکت بازار فولاد روی سیگنال شمش وارداتی

گروه بورس کالا- منیژه حیاتی: بازارهای فولادی هفته گذشته را در خاص‌ترین شرایط طی کردند و میلگرد برای دومین بار در طول تاریخ مرز قیمتی 2 هزار تومان را رد کرد.

البته این بار برخلاف دفعه قبل، تقاضای بازار از این سطوح قیمتی حمایت نکرد و در نهایت میانگین قیمت‌ها از دو هزار و 20 تومان و در کمتر از 2 روز دوباره به زیر 2 هزار تومان افت کرد. اگرچه برخی فروشنده‌ها به خصوص نوردسازان تاثیرگذار از این کاهش قیمت چندان استقبال نکردند، اما به نظر کارشناسان بازار این هفته میلگرد به دلیل پایین بودن سطح تقاضا در مقایسه با حجم عرضه انبارداران تهرانی به 1900 تومان کاهش پیدا خواهد کرد.
عرضه‌های تجاری که میلگرد‌های خریداری شده با قیمت 1700 تومان را با نرخ 2 هزار تومان در بازار به فروش رساندند و رسیدن به تعطیلات پایانی هفته و تعطیلی روز سه‌شنبه هفته جاری که احتمالا حجم معاملات بازار را به نصف کاهش خواهد داد از جمله دلایل اصلی این پیش‌بینی است.
اگرچه پایین بودن تقاضاهای عمده در مقایسه با سال‌های قبل برای همه معامله‌گران قابل قبول و منطقی است و بر مبنای آن رشد قیمت‌ها بیش از این حمایت نمی‌شود، اما روی دیگر سکه کمبود واردات شمش فولاد به کشور است که به دلیل بروز کمبود در موجودی ارز روسیه، تاثیر زیادی بر روند قیمت‌ها در هفته اخیر داشته است. گفته می‌شود این محدودیت باعث شده تا روزانه تعداد و حجم محموله‌های پیشنهادی در بندر انزلی در حد بسیار قابل توجهی محدود شود.
در نتیجه برخی از دست‌اندرکاران بازار پیش‌بینی می‌کنند اگر حجم محموله‌های انباری که در بازار پیشنهاد می‌شود، کاهش پیدا کند این کمبود واردات شمش و بالا رفتن قیمت  پیشنهادی فروشندگان که طی هفته گذشته به یک هزارو 900 تومان هم رسید، دوباره زمینه رشد قیمت را فراهم خواهد کرد. این تحلیل‌ها باعث شده تا با در نظر گرفتن رونق نسبی معاملات در پایان سال که همیشه دیده می‌شود، انتظارات قیمتی به بیش از ارقام فعلی بالاتر برود.
به گفته معامله‌گران در حال حاضر شرایط بازار فولاد در وضعیت نامطمئنی در حرکت است؛ چرا که اگر قیمت خرید مقاطع کاهش پیدا کند، با در نظر گرفتن نرخ شمش وارداتی، شرایط برای تولیدکننده‌ها سخت می‌شود، اما در صورت رشد قیمت بازار نیز با کاهش توان خرید مواجه می‌شود که قاعدتا توان تحمل قیمت‌های بالاتر را نخواهد داشت. از این رو به نظر می‌رسد یکی از محدودترین راهکارهای موجود، تسریع در اختصاص ارز برای واردات شمش‌های با کیفیت و کم هزینه همچون روسیه و اوکراین است.
از دیگر اتفاقات قابل توجه بازار طی هفته گذشته رشد قیمت شمش و مقاطع در روز چهارشنبه بود که همانند همیشه عامل رشد قیمت‌ها در بازار آزاد یک روز قبل از عرضه و کاهش قیمت‌ها در روز عرضه بود.
این رشد قیمت به خصوص در بحث شمش، تداوم ثبت قیمت‌های فعلی را حمایت می‌کند و مانعی دیگر در برابر تحلیل‌هایی است که پیش‌بینی کاهش قیمت را دارند و به نظر بیشتر معامله‌گران با ثبت شمش 1650 تومان در بورس کاهش قیمت‌ها به زیر 1900 تومان کاملا بعید و دور از ذهن است. عوامل دیگری که وجود دارد بالا ماندن قیمت نهایی قراضه فرآوری شده در بازار است که محدودیت‌های عرضه، نرخ آن را همچنان در بالاترین سطح ممکن قرار داده است.
از آنجا که کاهش واردات کک و دیگر مواد اولیه، تاثیر زیادی بر حجم تولید کالای نهایی داشته، حجم عرضه‌ها چه در بورس و چه در بازار آزاد محدودتر از سال‌های قبل است هرچند که حجم تقاضاها عاملی بوده تا در میزان عرضه و تقاضا توازن نسبی ایجاد شود.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱  |
 قيمت بازار آزاد اصفهان: 04/11/1391


ساعت: 11:30

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۱  |
 رشد قیمت تیرآهن و میلگرد


گروه بورس کالا – روز گذشته میانگین قیمت آهن آلات در بازار آزاد رشد کرد؛ به‌طوری‌که میلگرد دولتی مرز 1880 تومان را رد کرد و تیرآهن هم در سایزهای بالا با رشد قیمت مواجه شد. گفته می‌شود افزایش نرخ شمش فولاد و عدم‌عرضه‌های دولتی برای روز چهارشنبه از دلایل بالا رفتن قیمت‌ها در بازار است.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در چهارشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۱  |
 رشد قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار


گروه بورس کالا – روز گذشته میانگین قیمت محصولات فولادی در بازار روند صعودی داشت و ثبت سفارش‌های زیادی که برای معاملات روز چهارشنبه بورس انجام شد، دلیل اصلی این رشد قیمت محسوب می‌شود.
به گفته معامله‌گران، به دلیل اینکه در روزهای اخیر تقاضای بازار بیشتر شده و خریداران به دلیل نبود شمش در بنادر نگران بالا رفتن قیمت هستند، خریدها بیشتر شده است.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در چهارشنبه بیستم دی ۱۳۹۱  |
 حرکت آهنی‌ها روی امواج شایعه و معاملات بورس


گروه بورس کالا- منیژه حیاتی: سیگنال‌های ضعیفی از تحرک تقاضا که در روزهای اخیر در بازار فولاد مشاهده می‌شد دیروز بیشتر شد، به طوری که از یک سو میانگین قیمت شمش فولاد در بندر انزلی به یک هزار و 640 تا یک هزار و 650 تومان و شمش بندر امام به یک هزار و 620 تومان رسید و از سوی دیگر تقاضای زیادی از سوی خریداران برای عرضه‌های امروز بورس وارد سیستم معاملاتی بورس کالا شد.

به گفته معامله‌گران کاهش عرضه شمش در روزهای اخیر بسیار محسوس بود و به همراه آن رشد قیمت قراضه هم در یک هفته اخیر سرعت زیادی داشت در نتیجه بازارسازی‌ها موجب شد تا خریداران و نورد سازان بیشتری وارد میدان شده و اقدام به خرید شمش کنند و به بیانی دیگر در برابر رشد قیمت شمش فولاد کوتاه آمدند.
این جریان باعث شد میانگین قیمت میلگرد پیشنهادی در بازار آزاد هم رشد داشته باشد، اما مهم‌تر از آن این بود که در نهایت این جو روانی عاملی شد برای بالا رفتن میزان تقاضاهای ثبت شده برای معاملات امروز بورس کالا که شامل میلگرد بخش خصوصی و تیرآهن‌های ذوب آهن است.
به گفته برخی تجار ذوب آهن اصفهان می‌توانست کالای بیشتری در بورس عرضه کند به خصوص که یکی از دلایل بالارفتن قیمت میلگرد و تیرآهن در این هفته عدم عرضه‌های بورس بوده است . البته یکی دیگر از تجار بازار آهن معتقد است با توجه به عدم جذابیت واردات در ماه‌های اخیر، در مواجه شدن با این شرایط ناگزیر بودیم. به عقیده وی اگرچه خریدهای عمرانی و عمده در بازار همچنان محدود است، اما تولیدکننده‌ها نمی‌توانند خطوط تولیدی خود را متوقف کنند و ناگزیرند شمش را با هر قیمتی خریداری کنند.
البته به گفته معامله‌گران بازار در حال حاضر اگرچه قیمت‌ها نوسان مثبت دارد، اما این جریان هنوز آرام و بدون هیجان و التهاب است و به نظر می‌رسد خریداران با وجود شرایطی که برای شمش ایجاد شده، همچنان جانب احتیاط را رعایت ‌کنند؛ چرا که در چند ماه اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که نوسان شدید و رو به بالای قیمت‌ها در نهایت منجر به ضرر و زیان شدیدی خواهد شد. البته دیروز شایعاتی هم در بازار مطرح بود مبنی بر احتمال برخورد با واحدهایی که شمش فولاد از بورس خریداری می‌‌کنند، اما محصول خود را خارج از بورس عرضه می‌کنند. این احتمال هم مطرح است که این برخورد شامل حال آن واحدهایی که شمش با ارز 1226 تومانی وارد کرده، اما با نرخ بالاتر فروخته‌اند هم می‌شود. به گفته یکی از مسوولان با توجه به اینکه در یک ماه اخیر تقاضا برای شمش فولاد بورسی زیاد نبود طی این مدت توجه زیادی به این موضوع که برخی واحدها محصول خود را خارج از بورس به فروش می‌رسانند، نمی‌شد. با توجه به رشد قیمت شمش وارداتی احتمالا این برخوردها به این دلیل که تقاضای نوردسازان برای شمش بورسی افزایش پیدا خواهد کرد، صورت می‌گیرد.
به هر صورت بیشتر معامله‌‌گران بازار فولاد متفق القول هستند نوردسازانی که شمش خوزستان را دریافت می‌کنند باید محصولات خود را نیز در بورس عرضه کنند، اما در مورد برخورد با نوردی‌هایی که یک سال قبل شمش با ارز 1226 تومانی وارد کرده، اما با نرخ بالاتری محصول عرضه کرده‌اند تردید زیادی وجود دارد، به خصوص که محاسبات آن مربوط به قبل است و ارتباطی به شرایط فعلی بازار ندارد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در چهارشنبه بیستم دی ۱۳۹۱  |
 نقدینگی‌ها به بازار فولاد برمی‌گردد؟


گروه بورس کالا - منیژه حیاتی: روز گذشته میانگین قیمت آهن آلات علاوه بر تهران در شهرستان‌ها هم روند ثابتی داشت و قیمت‌های پیشنهادی در محدوده نرخ‌های روز چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته قبل بود.


بر اساس این گزارش شمش در بنادر شمالی پیشنهاد نمی‌‌شد، اما در بنادر جنوبی با قیمت 1530 تا 1550 تومان بود ضمن اینکه میلگرد هم در محدوده 1740 تومان بود.
در شرایطی که بازارهای تهران و تعداد زیادی از بنگاه‌های معاملاتی آهن آلات روز گذشته در تعطیلی کامل به سر می‌بردند، به گفته معامله‌گران، معدود معاملات انجام شده مربوط به شهرستان‌ها بود و به همین دلیل کارخانه‌های بخش خصوصی هم بدون تغییر قیمت محصولات خود را به بازار پیشنهاد دادند.
در همین حال گفته می‌شود دیروز هم پیشنهاد فروش شمش بندر انزلی برای تهران و دیگر شهرستان‌ها وجود نداشت و اگر کالاهایی هم از طریق واسطه‌ها پیشنهاد می‌شد درحجم‌های بسیار محدود و کوچک بود.
به گفته یکی از تجار با توجه به تعطیلی بازار تهران، روز گذشته بیشتر خرید و فروش‌ها و فعالیت‌های انجام شده مربوط به شهرستان‌ها بود، اما موضوعی که وجود دارد این است که هنوز هم پیشنهاد فروش شمش از بندر انزلی در بازار مطرح نمی‌‌شود، البته محموله‌هایی هم وجود دارد، اما حجم آنها بسیار کم است و به هیچ وجه شرایط موجود با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست.
در همین حال یکی از معامله‌گران با اشاره به پیش‌بینی‌هایی که در خصوص بازار مسکن سال آینده وجود دارد معتقد است در صورتی که نقدینگی‌ها و سرمایه‌ها به سمت این بازار گرایش پیدا کند، احتمال اینکه بر بازار فولاد تاثیر داشته باشد زیاد است و به همین دلیل امیدواری به رونق معاملات در بهمن ماه وجود دارد.
البته این کارشناس بازار معتقد است اگر تقاضاهای موجود در بازار به خریدهای شخصی محدود شود چندان تاثیرگذار نیست و بعید است که بازار با تغییر خاصی مواجه شود و به نظر وی باید تقاضاهای پروژه‌ای وارد بازار شود تا تغییر خاصی در معاملات نمایان شود.
در همین حال پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد با توجه به اینکه خرید‌های زیادی به دلیل تعطیلی تهران در این چند روز روی هم انباشته شده احتمال اینکه پس از تعطیلات تقاضای زیادتری وارد بازار شود به خصوص خریدهای انباری زیاد است.
در همین حال امروز در بورس کالا هم 3 محصول فولادی از جمله میلگرد فولاد کرمان سايز 12 با قیمت 1630 تومان، میلگرد سایز 16 این شرکت با نرخ 1620 تومان و میلگرد کلاف نطنز هم با قیمت 1633 تومان عرضه خواهد شد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱  |
 کاهش قیمت‌ آهن آلات ادامه‌دار شد


پس‌لرزه‌های طلایی در بازار فولاد

گروه بورس کالا – منیژه حیاتی: بازار فولاد همانند بسیاری از بازارهای کالایی و سرمایه‌ای دیگر، تاثیرپذیری شدیدی را در ماه‌های اخیر از بازار ارز داشت و همچنان بسیاری از معامله‌گران گوش به زنگ نوسان قیمت دلار هستند اما دیروز علاوه بر نوسان‌های ارزی، بازار سکه و طلا هم بر نوع عملکرد معامله‌گران فولاد اثر گذاشت، به طوری که از ساعات ابتدایی صبح و به دنبال انتشار خبر مربوط به تعیین قیمت طلا بر اساس ارز مبادله‌ای، همان طور که قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نزولی شد، قیمت انواع آهن آلات و شمش فولاد نیز با کاهش قیمت از سوی فروشنده‌ها روبه‌رو شد.

علت این امر عقب‌نشینی خریداران در بازار بود به طوری که بر اساس اظهارات تجار که مدعی بودند روز بدون مشتری را پشت سر گذاشته‌اند، خریداری در بازار حضور نداشت و پیشنهادهای فروش محموله‌های فولادی به دلیل نبود خریدار، از بنگاهداران متعددی به بازار گزارش می‌شد و یک کالای موجود در انبار یا بنادر از چند بنگاه اعلام قیمت می‌شد.
به گفته معامله‌گران در صورت کاهش قیمت سکه و طلا، امکان دارد بخشی از نقدینگی‌ها به خصوص از بخش حقوقی به سمت این بازارها کشیده شود، در نتیجه امکان اینکه بازار مسکن و مصالح ساختمانی با کاهش سرمایه‌گذاری روبه‌رو شود زیاد است، البته در این میان یکي از معامله‌گران بازار معتقد است تاثیرگذاری بازار طلا بر بازار فولاد فقط جنبه روانی داشته و این موضوع همان قدر در بازار فولاد تاثیرگذار است که در بازارهای کالایی دیگر و اصولا نمی‌توان این تحلیل‌ها را در بازار قبول کرد. البته اگر چه بازار سکه و طلا روند نزولی خود را از ظهر متوقف کرد، اما قیمت فولاد برنگشت و در همان سطوحی که کاهش قیمت را ثبت کرده بود باقی ماند به طوری که میلگرد دولتی در بازار و در انبارها با نرخ 1745 تومان پیشنهاد می‌شد.
در همین حال یکی دیگر از دلایل محدود بودن معاملات بازار آهن این است که در حال حاضر برخی از فروشنده‌ها به دلیل داشتن کالاهای باضرر در انبار، فعالیت زیادی در بازار ندارند و فعلا ترجیح می‌دهند وارد معامله نشوند. با توجه به سکوت حاکم بر بازار، محموله‌های محدودی که در بنادر معامله شدند هم با قیمت‌های پایین‌تری در مقایسه با روز قبل ثبت شدند به طوری که شمش 150 در بنادر جنوبی 1500 تومان تا 1520 تومان و در بنادر شمالی1560 تومان معامله شد و ورق 2 هم در بنادر شمالی 2020 تومان فروش رفت. به گفته برخی تجار با وجود کاهش قیمت‌ها هم در بازار مقاطع و هم در بازار شمش، دیروز برخی محموله‌ها در زمان خرید از سوی فروشنده با نرخ‌های بالاتری پیشنهاد می‌شد و در زمان معامله عملا فروشنده‌ها کالای گران‌تری را نسبت به نرخ‌های اعلامی بنگاه‌ها می‌فروختند. در همین حال نظر معامله‌گران این است که در حال حاضر قیمت‌ها در کف قرار دارد و در حدود 50 درصد رشدی که هفته گذشته در قیمت‌ها ثبت شد با کاهش نرخ‌ها در این هفته جبران شده است، اما به نظر می‌رسد خریداران هنوز برای ورود به بازار مجاب نشده‌اند. به گفته معامله‌گران پس از آنکه فروشنده‌ها قیمت شمش را از 1550 به 1700 تومان رساندند و میلگرد هم از 1760 به 1820 تومان رشد کرد بازار به یکباره عقب‌نشینی کرد، اما این هفته این رشد قیمت دوباره تعدیل شد و حتی در مورد میلگرد کاهش قیمت، میانگین نرخ بازار را پایین‌تر از میانگین هفته قبل ثبت كرد. در همین حال معاملات رینگ فولاد بورس هم به فروش 500 تن تیرآهن جهان فولاد غرب با قیمت 1680 تومان و 85 هزار تن تختال c خوزستان با قیمت 1250 تومان محدود شد. کاهش قیمت‌ها در حالی در بازار ایران ادامه دارد که از سوی دیگر برخی از معامله‌گران با توجه به عدم فروش بازار اوکراین در منطقه به دلیل سرد شدن دما و محدود شدن حمل و نقل و همچنین آغاز سال جديد میلادی که با رشد هزینه‌ها در بازارهای اروپایی و آمریکا همراه است انتظار بالا رفتن قیمت تمام شده فولاد را در بازارهای جهانی دارند و پیش‌بینی می‌کنند بالا رفتن قیمت‌ها اثری بر بازار فولاد ایران هم داشته باشد، اما این موضوع بیش از آنکه موضوعی مثبت برای بازار ایران تلقی شود بیشتر باعث نگرانی واردکننده‌ها خواهد شد؛ چراکه هزینه‌های واردات زیاد شده و این موضوع می‌تواند وجه مورد نیاز برای معامله کردن در بازار وارداتی را برای تجار بالا ببرد که نتیجه آن کاهش انگیزه واردات است، ضمن اینکه گفته می‌شود هنوز هم بخشی از کالاهای وارد شده با ضرر، در انبارها موجود است و یکی از دلایل محدود بودن معاملات بازار عدم حضور این فروشنده‌ها در بازار است که ترجیح می‌دهند زمان بهبود معاملات و رسیدن قیمت‌ها به مرحله‌ای که ضرر کمتری را متحمل شوند از فروش کالا به بازار خودداری کنند.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱  |
 کاهش ادامه دارد


گروه بورس کالا – روز گذشته میانگین قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد روند نزولی خود را ادامه داد؛ به‌طوری‌که میلگرد به 1745 تومان افت کرد و تیرآهن هم 5 هزار تومان در سایزهای مختلف نوسان منفی داشت. به گفته معامله‌گران، احتمال اینکه قیمت‌ها تا پایان هفته به این روند ادامه داده یا ثابت بماند، زیاد است.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱  |
 آغاز هفته با کاهش قیمت‌ها

گروه بنگاه‌ها - در معاملات روز شنبه نهم دی‌ماه، محصولات تولیدی بخش خصوصی کاهش قیمت را تجربه کردند. به طوری‌که مقاطع ملایر، آریان فولاد، سیادن ابهر شاهد کاهشی بین 30 تا 100 تومان در هر کیلو بودند. شمش تولیدی اصفهان دُر نیز با افت نرخ 30 تومانی مواجه شد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱  |
 کاهش قیمت‌ها ادامه دارد


گروه بورس کالا – روز گذشته میانگین قیمت میلگرد در بازار آزاد دوباره کاهشی شد؛ به طوري كه نرخ محصولات ذوب‌آهن به یک هزار و 680 تومان رسید. تیرآهن هم روند نزولی داشت و تا 10 هزار تومان در برخی از سایزها ارزان شد؛ اگرچه دلایل زیادی این روزها براي کاهش قیمت عنوان می‌شود، اما بسته شدن معاملات در آستانه تعطیلات ماه محرم از دلایل اصلی کاهش خرید و فروش‌های بازار عنوان می‌شود.


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در سه شنبه سی ام آبان ۱۳۹۱  |
 بازار آزاد در انتظار کاهش قیمت، معاملات بورس بی‌رونق

ال‌سی به کمک خریداران می‌آید

گروه بورس کالا – منیژه حیاتی: کاهش قیمت ارز در بازار آزاد در معاملات روز گذشته و انتشار مصوبه جدید دولت در خصوص ممنوعیت صادرات برخی اقلام کالایی، انتظار افت قیمت آهن‌آلات را تشدید کرد. در نتیجه رکودی که در این دو روز در معاملات بازار آزاد دیده می‌شد به عرضه‌های ديروز بورس هم تسری پیدا کرد و خریداران در ورود به معاملات رینگ فولاد تردید زیادی از خود نشان دادند.

این شرایط نه تنها در مورد محصولات نهایی، بلکه حتی در مورد شمش هم اتفاق افتاد و حتی شدیدتر هم بود؛ چرا که هیچ خریداری حاضر به معامله شمش فولاد خوزستان نشد. از 20 هزار تن عرضه میلگرد فولاد خراسان هم فقط 2 هزار تن فروش رفت.دلایل نخریدن شمش چه بود؟
به نظر کارگزاران، شرکت‌های فولادی برای خرید شمش و خریداران مقاطع برای معامله میلگرد فولاد خراسان، انتظار قیمت‌های پایین‌تر را داشتند؛ چراکه پیش‌بینی می‌کنند اگر این شرایط در بازار ادامه پیدا کند و قیمت ارز نزولی شود، احتمال افت قیمت محصولات هم وجود دارد.
البته به گفته یکی از کارگزاران بورس کالا این پیش‌بینی‌ها تنها یکی از دلایل خرید نکردن‌های دیروز بورس بوده و در واقع دلیل اصلی این موضوع پایین بودن نقدینگی موجود در بازار و نقدینگی فولادسازان است، چرا که در مقایسه با قبل باید وجه بیشتری را پرداخت کنند.
البته به گفته حاجی باقری، مدیرعامل کارگزاری ستاره جنوب با توجه به این موضوع شرکت فولاد خوزستان در تلاش است تا اعتباراتی را برای خریداران در نظر بگیرد که هفته آینده و احتمالا در روزهای یکشنبه یا دوشنبه جزئیات آن اعلام خواهد شد.
به گفته وی، قیمت‌هایی که در بورس اعلام می‌شود بالا نیست و علت نخریدن فولادسازان این است که نقدینگی کافی ندارند؛ در نتیجه ارائه ال‌سی به خریداران که قبلا و پیش از آغاز جهش قیمت‌ها هم در معاملات بورس اجرا می‌شد، تصمیم خوبی است که می‌تواند هم معاملات را رونق بدهد و هم کمکی به خریداران باشد؛ اما در عین حال برنامه‌ای برای کاهش قیمت شمش در بورس و برای محصولات فولاد خوزستان وجود ندارد.
نگرانی از کاهش عرضه واردکننده‌ها
یکی دیگر از تجار بازار فولاد معتقد است اگر قیمت شمش در بورس کاهش پیدا کند، قیمت بازار آزاد هم کاهش پیدا می‌کند؛ اما واردکننده‌ها حاضر نمی‌شوند با قیمت‌های پایین‌تر شمش خود را عرضه کنند که نتیجه آن محدود شدن شمش در بازار است؛ چرا که هزینه واردات برای آنها پایین‌تر تمام می‌شود.
در نتیجه بهتر است که قیمت شمش در بورس ثابت بماند تا روند ورود محموله‌های شمش وارداتي به بازار متوقف نشود البته به نظر می‌رسد در صورت صحیح بودن این معادله این موضوع فقط در مورد محموله‌هایی صدق می‌کند که در حال حاضر وارد شده ،یا توسط تجار خریداری شده و در راه ورود به مبادی ورودی کشور هستند و نمی‌توان آن را به کالاهایی که در ماه‌های آینده وارد می‌شود تعمیم داد. البته در مورد آینده بازار شمش نگرانی زیادی وجود دارد و بیشتر معامله‌گران بازار فولاد احتمال می‌دهند در صورت جذابیت نداشتن بازار واردات شمش با خلأ قابل توجهی در آینده مواجه شویم.
از این رو به نظر بیشتر کارشناسان و معامله‌گران بازار فولاد، نیاز زیادی وجود دارد تا شرایط فعلی به درستی ارزیابی شده و برای آینده بازار به خصوص برای چند ماه آینده در بخش‌های مختلف بازار از جمله تامین مواد اولیه، تولید و بازار نهایی مصرف فولاد و تقویت تقاضا، برنامه‌ریزی شود.
معاملات بورس و کاهش تقاضا
با توجه به همه این شرایط شمش فولاد خوزستان با قیمت یک هزار و 762 تومان عرضه شد که معامله نشد.
سبد میلگرد فولاد خراسان 20 هزار تن با قیمت یک هزار و 922 تومان عرضه شد که 2 هزار و 500 تن معامله شد. میلگرد فولاد آذربایجان هم که با قیمت یک‌هزار و 922 تومان عرضه شده بود بدون خریدارماند. تختال c فولاد خوزستان با قیمت یک هزار و 486 تومان عرضه شد که 18 هزار تن از آن فروخته شد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۱  |
  تداوم کاهش قیمت شمش فولاد


گروه بنگاه‌ها- در مبادلات روز چهارشنبه 10 آبان ماه، شمش فولاد تولید داخل با روند نزولی 50 تا 140 تومانی قیمت در بازار غیررسمی عرضه شد. مقاطع فولاد ملایر و آریان فولاد نیز روند کاهش قیمت را تجربه کردند. به‌رغم روند کاهشی قیمت‌ها از سوی برخی از فولادسازان خصوصی، مقاطع سیادن ابهر با رشد نرخ مواجه شد.


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۱  |
  کاهش 80 تومانی میلگرد در بازار


گروه بورس کالا– روند نزولي قیمت آهن‌آلات دیروز در بازار آزاد تشدید شد؛ به طوری که میانگین قیمت برخی از سایزهای میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به یک هزارو 950 تومان هم رسید که کاهش 80 تومانی در مقایسه با روز قبل داشت.

تیرآهن هم کاهش قابل توجهی را ثبت کرد. در حال حاضر امیدواری‌هایی در بازار ایجاد شده و انتظار افت بازار تشدید شده است و جو روانی این پیش‌بینی‌ها را تقویت کرده که نتیجه آن کاهش قابل توجه قیمت‌های پیشنهادی از سوی فروشنده‌ها است. به گفته تجار بازار آهن در حال حاضر بسیاری از فروشنده‌ها ترجیح می‌دهند که هر چه زودتر و تا قبل از اینکه قیمت‌ها بیش از این کاهش داشته باشد ، محموله‌های انباری خود را بفروشند تا از میزان سودشان کمتر نشود این موج باعث شد تا همزمان با تعطیلی عید غدیر این کاهش قیمت‌ها تشدید شود.


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۱  |
 قيمت بازار آزاد اصفهان 06/07/1391


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه هشتم مهر ۱۳۹۱  |
 رشد قیمت میلگرد 27/6/91

گروه بورس کالا – همزمان با رشد قیمت‌ها در بورس کالا، قیمت‌ در بازار آزاد هم روند رو به رشدی داشت؛ به‌طوری که قیمت میلگرد سایز پر فروش بازار به 18900 تومان رسید، اما تیرآهن سایز بالا کاهشی شد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱  |
 قيمت بازار آزاد اصفهان 02/06/1361
|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱  |
 روند افزایشی قیمت آهن در 3 روز کاری بازار در هفته گذشته
تاثیر معکوس تعطیلات بر قیمت آهن‌آلات

دنیای اقتصاد - گروه بورس کالا – با وجود چند روز تعطیلی در معاملات هفته گذشته، میانگین نرخ مقاطع طی هفته گذشته در بازار آزاد افزایش پیدا کرد این درحالی است که قبلا شرایط متفاوت بود و تعطیلات عامل نزولی شدن قیمت‌ها می‌شد و رشد قیمت‌ها در این شرایط بسیار کم اتفاق می‌افتاد.

به گفته معامله‌گران قیمت‌ها نوسان زیاد و متناقضی را در این چند روز داشته‌اند به طوري كه تفاوت قیمت سایزهای نزدیک به هم برخلاف همیشه که بسیار نزدیک به هم بوده، طی هفته گذشته بیش از 10 تا 20 تومان بوده است. این پراکندگی قیمت از نظر معامله‌گران به دلیل سردرگمی و آشفتگی بازار است که به ثبات مشخصی نرسیده در همین حال پیش‌بینی می‌شود سطح قیمت‌ها در هفته جاری نیز در همین محدوده باقی بماند مگر اینکه در معاملات بورس تغییر خاصی رخ داده و افزایش تقاضا، قیمت‌ها را تحریک کند و به دنبال آن قیمت‌های بازار آزاد هم افزایشی شود. البته از آنجا که در آخرین معاملات هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد دوباره از 1850 تومان در برخی از سایزها گذشته و از سوی دیگر این سطوح قیمتی با توجه به تعطیلی بازارها و تقاضا، منطقی ارزیابی نمی شود در نتیجه برخی از معامله‌گران انتظار دارند که سطح قیمت‌ها در این هفته و هفته آینده نزولی شود و دوباره به 1820 تا 1830 تومان برسد.
اما آنچه مهم است این نکته است که اصولا شرایط فعلی بازار قابل پیش‌بینی نیست؛ چرا که از یکسو میانگین قیمت‌ها با در نظر گرفتن واردات باید افزایش داشته باشد؛ اما از سوی دیگر مصارف عمرانی همچنان محدود است و بعید است که تقاضای مازاد بر عرضه، بتواند باعث بالا رفتن قیمت‌ها بشود.
بر این اساس در 3 روز کاری هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد از 1800 تومان به 1820 تومان رسید، روز سه شنبه و پس از تعطیلات عید فطر میلگرد از 1820 تومان گذشت و به مرز 1850 رسید و در روز چهارشنبه میانگین قیمت آن در مورد سایزهای 14 تا 18، از 1860 تا 1880 تومان در نوسان بود.
تیرآهن سایز نرمال هم از 315 هزار تومان در هر شاخه به 320 هزار تومان رسید.
معامله‌گران در این هفته در انتظار آخرین عرضه‌های سررسید مهرماه و عرضه‌های شمش در بورس است ضمن اینکه برخی نیز این هفته خریدهای خود را انجام می‌دهند تا در صورت تعطیلی بازار تهران، مشکلی در تامین انبارها نداشته باشند.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱  |
 افت میانگین قیمت مقاطع در بازار

گروه بورس کالا – دیروز میانگین نرخ میلگرد و تیرآهن در بازار آزاد روند نزولی پیدا کرد. بر این اساس نرخ میلگرد به زیر 1800 سقوط کرد . البته شایعاتی در خصوص اصرار برخی از خریداران شمش بر کاهش نرخ‌ها و به صرفه شدن خرید این کالا مطرح شده است که برای رسیدن بازار به این مرحله باید قبل از هر تغییری میانگین مقاطع کاهشی شود.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۱  |
 بازار میلگرد رو به کاهش

دنیای اقنصاد:گروه بورس کالا – همانطور که پیش‌بینی می‌شد، حباب قیمت میلگرد با کاهش نرخی که اين كالا در روزهای اخیر به ثبت رساند، به حداقل رسیده به طوری که میانگین نرخ آن در بازار آزاد به 1830 تا 1840 تومان رسید.

با توجه به این شرایط برخی از عرضه‌کننده‌های بخش خصوصی هم اگر چه در ابتدا در مقابل افت قیمت‌ها مقاومت می‌کردند، اما در دو روز اخیر با هدف جلب نظر خریداران، نرخ‌های پیشنهادی خود را کاهش دادند. در صورتی که تقاضا همچنان محدود باشد، این احتمال وجود دارد که قیمت ها همچنان روند نزولی داشته باشد، البته در صورتی که نرخ فروش شمش به بازار ایران از سوی فروشنده‌های خارجی هم کاهش داشته باشد.|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۱  |
 میلگرد 1600 تومان را رد کرد

دنیای اقتصاد - گروه بورس کالا – همزمان با افزایش نرخ پایه محصولات عرضه شده در بورس کالا، در معاملات روز گذشته در بازار آزاد آهن هم میانگین قیمت میلگرد از 1600 تومان در هر كيلو گذشت. میانگین قیمت تیرآهن هم با افزايش روبه‌رو شد که بیشترین رشد را با توجه به هیجانی بودن معاملات، سایز سنگین تيرآهن داشت.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در پنجشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۱  |
 قیمت‌آهن آلات در پایتخت صعودی شد

بازار تهران

گروه بورس کالا – دیروز در بازار تهران روند قیمت آهن‌آلات متاثر از عرضه‌های بورس افزایش پیدا کرد. به این ترتیب نرخ میلگرد دوباره به 1500 تومان رسید.

تیرآهن سایز 14 و 18 در هر شاخه تا یک هزار تومان نوسان مثبت داشت اما سایزهای 16 به بالا از 4 تا 8 هزار تومان ارزان شد. در صورت افزایش قیمت محصولات فولادی در معاملات امروز بورس احتمال تداوم روند رو به رشد قیمت‌ها در این هفته وجود دارد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در یکشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۱  |
 آهنگ آرام رشد قیمت از سوی خصوصی‌ها

گروه بنگاه‌ها- در معاملات نخستین روز از هفته جاري، رشد قیمت‌ها از سوی برخی از فولاد سازان خصوصی صورت گرفت. در مبادلات روز شنبه 17 تیرماه جاری شمش فولاد ملایر، مقاطع نورد فولاد تهران و میلگرد آریان فولاد افزایش قیمت را در بازار غیر رسمی تجربه کردند. شمش فولاد تولید داخل بدون تغییر نرخ روز کاری گذشته را پشت سرگذاشت.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در یکشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۱  |
 قيمت بازار آزاد اصفهان


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در یکشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۱  |
 بازار آهن در برزخ

گروه بورس کالا – منیژه حیاتی: در شرایطی که بازار آهن از هفته گذشته با تقاضای زیادی از سوی تجار و مصارف پروژه‌ای مواجه شده و جو روانی بازار همچنان در التهاب است و خبرهایی نیز از عدم فروش شمش منتشر می شود، دیروز عرضه‌های محدودی از سوی فولادسازان دولتی و خصوصی در بورس کالا انجام شد.


اما عرضه‌های محدود و رشد قیمت‌ها در بورس، بر بازار آزاد تاثیری نداشت و روند افزایشی قیمت‌ها که روز شنبه بسیار شدید بود، متوقف شد، به طوری که در معاملات دیروز میلگرد تغییر نکرد و تیرآهن هم نوسان محدودی را به ثبت رساند.
قبل از عرضه‌های بورس برخی از فعالان بازار، پیش‌بینی می‌کردند تنها در صورتی که بورس عرضه زیادی داشته باشد قیمت‌ها در بازار متوقف خواهد شد و در غیر این صورت نرخ‌ها در بازار افزایش پیدا می‌کند، اما دیروز برخلاف پيش‌بيني‌ها و با وجود عرضه‌های تناژ پایین 
ذوب‌آهن در بورس کالا، قیمت‌ها در هر صورت در بازار آزاد تغییری نکرد و افزایشی نداشت. 
پیش‌‌بینی از روند بازار در روزهای آتی
به گفته تجار بازار آهن، به دلیل نوسان شدیدی که قیمت آهن در روز شنبه به ثبت رساند كه در جريان آن نرخ میلگرد در بازار تهران به مرز 1400 تومان رسید، دیروز معاملات بازار محدود شد و قیمت‌ها ایستاد، چرا که حجم زیادی از خریدهای بازار روز شنبه انجام شده بود و معمولا بازار به این صورت نیست که هر روز با رشد زیادی مواجه شود، بلکه همواره در شرایط ملتهب، یک روز افزایش می‌‌یابد و چند روز بعد این روند متوقف مي‌شود. 
یکی از معامله‌گران بازار آهن در این‌باره می‌گوید: معمولا در شرایط هیجانی، قیمت‌ها در بازار آهن، یک روز افزایش شدید را تجربه می‌کند، اما در چند روز بعد یا متوقف شده یا اینکه قیمت‌ها به صورت محدود کاهشی می‌شود تا اینکه اخبار جدید از محموله‌های وارداتی و نرخ‌های پیشنهادی از سوی فروشنده‌ها اعلام شود، اما اگر روند بازار رو به بالا باشد، با وجود اینکه ممکن است در برخی موارد قیمت‌ها کاهش یابد، اما روند کلی آن بازار همچنان افزایشی باقی خواهد ماند. با درنظر گرفتن این موضوع و شرایط حاکم بر بازار بیلت که بسیاری از فروشنده‌های شمش به ایران، دست نگه داشته و با انگیزه بالا بردن قیمت‌ها، فروشی به تجار و تولیدکننده‌های داخلی ندارند، پیش‌بینی برخی از معامله‌گران این است که تا پایان هفته، بازار مقاطع معاملات محدودی را تجربه می‌کند و قیمت‌ها تغییر خاصی نخواهد کرد، اما اگر روز چهارشنبه عرضه‌های بورس با تناژ بالایی انجام شود احتمال تعدیل قیمت‌ها وجود دارد و برعکس اگر عرضه زیادی صورت نگیرد احتمال اینکه دوباره با افزایش قیمت مواجه شویم وجود دارد.
نشانه‌های کمبود شمش دوباره در بازار 
دیروز برخی نرخ‌های اعلامی در بازار شمش به 1200 تومان هم رسید و گفته می‌شود تعدادی از فروشنده‌ها با این پیش‌بینی که ميلگرد و شمش به دلیل برخی موضوع‌های غیر اقتصادی تاثیرگذار بر بازار رشد بیشتری را در آینده خواهد داشت، از فروش شمش به خریداران ایرانی خودداری می ‌کنند. در نتیجه در این صورت اگر عرضه‌های زیادی در بازار از سوی دولتی‌ها انجام نشود، این احتمال وجود دارد که نرخ مقاطع رشد کند.
از سوی دیگر برخی نیز معتقدند در هر صورت اگر خرید شمش با قيمت‌هاي بالا از سوی تولیدکنندگان خصوصی صورت بگیرد، امکان تعدیل نرخ ميلگرد نیز از سوی آنها وجود نخواهد داشت. 
به هر صورت به نظر می‌رسد در حال حاضر اصلی‌ترین نگرانی فعالان بازار آهن، موضوع نبود شمش و روند افزایشی قیمت پیشنهادی آن به بازار ایران است که به توجه بیشتر مسوولان احتیاج دارد. در مجموع دیروز در بورس کالا یک هزار و 760 تن تیرآهن مخلوط ذوب آهن با نرخ یک هزار و 150 تومان معامله شد. علاوه بر آن 10 هزار تن میلگرد مخلوط این شرکت در رقابت معامله شد که نرخ آن از 1220 تومان به 1255 تومان رسید.
سبد مخلوط میلگرد و تیرآهن این شرکت نیز در رقابت از نرخ یک هزار و 120 تومان به یک هزار و 137 تومان رسید که حجم آن 48 هزار تن بود. تیرآهن جهان فولاد غرب نیز با نرخ 1100 تومان 250 تن، کلاف 8 و کلاف 10 نطنز هم به ترتیب 1540 و 440 تن با نرخ 1180 تومان فروش رفت. 

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱  |
 قيمت مقاطع در بازار اصفهان


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱  |
 نرخ خرید نقدی ورق در بازار اصفهان 21 /03/ 91


|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱  |
 بازگشت تجار آهن به بورس
دنیای اقتصاد:


گروه بورس کالا – منيژه حياتي: بعد از چند هفته رکود معاملات محصولات فولادی در بورس کالا، دیروز تقاضای زیادی برای عرضه‌های ذوب‌آهن مطرح شد که باعث شد نرخ پیشنهادی دو سبد مخلوط این شرکت در رقابت افزایش پیدا کند.


از این رو نوسان قیمت‌ها در بازار آزاد که از اولین ساعات روز شنبه هفته جاری آغاز شده بود به رینگ فولادی‌ها نیز رسید. البته بعد از معاملات بورس، روند صعودی قیمت‌ها در بازار آزاد تا حدودی در ساعات میانی روز تعدیل شد و میانگین افزایش نرخ‌ها 5 تا 10 تومان در بازار میلگرد کم شد. به گفته تجار یکی از دلایل آرام تر شدن بازار، فروش نسبتا زیاد یکی از عرضه‌های ذوب‌آهن در بورس بود. البته فرآیند کلی بازار در دو روز اخیر، ثبت نوسان لحظه‌‌ای بود که با عرضه‌های بورس فاصله زمانی بین این نوسان‌ها، در معاملات روز گذشته بیشتر شد، اما به طور کلی دیروز هم مثل روز شنبه و اوایل هفته قبل، بازار آهن، قیمت تثبیت شده نداشت و نرخ‌های پراکنده‌‌ای مطرح شد و حتی تا ساعات پایانی روز قیمت‌ها همچنان در حال تغییر بود.
بر این اساس دیروز در رینگ فولاد بورس کالا، سبد مخلوط تیرآهن و میلگرد با دو ترکیب عرضه شد که سبد نخست آن از نرخ یک هزار و 100 تومان به یک هزار و 200 تومان افزايش يافت. این رقم بالاترین قیمت ثبت شده برای محموله‌های این شرکت بود. میانگین قیمت محموله‌های فروش رفته از این‌سبد یک هزار و 112 تومان ثبت شد، ضمن اینکه در مجموع حجم معاملات آن 5 هزار و 280 تن بود.قيمت سبد دوم این شرکت نیز با بیشترین افزایش، از نرخ پایه یک هزار و 90 تومان به یک هزار و 121 تومان رسيد؛ ضمن اینکه میانگین قیمت این محموله‌های فروخته شده از این کالا یک هزار و 105 تومان ثبت شد. از این کالا نزدیک به 148 هزار تن فروخته شد.
پیش‌بینی‌های متناقض از زمان بالا رفتن تقاضا در بازار
با توجه به اینکه عرضه‌های دیروز بورس، سلف 30 تیرماه بود و شرایط فعلی بازار به شدت پرنوسان و لحظه‌‌ای است، برخی از تجار معتقدند رقابت برای این کالا منطقی نبوده است. از نظر آنها با وضعیت نامشخص قیمت‌ها و بی‌ثباتی زیاد، مشخص نیست آیا قیمت‌ها تا زمان تحویل این کالاها که اواسط مرداد است، در همین سطح باقی می‌ماند یا خیر.
به نظر می‌رسد همین تحلیل‌ها باعث شده تا طی هفته‌های اخیر بیشتر معاملات بازار آزاد نیز بر خلاف دوره‌های قبلی که به صورت سلف و اعتباری انجام می‌شد، به صورت نقدی باشد. البته اگر چه از روز شنبه جریان بازار بیشتر به سمت افزایش قیمت بوده اما این موضوع بیش از آنکه به افزایش تقاضا ارتباط داشته باشد به نوسان ارز مربوط می‌شود؛ به خصوص که تاثیر‌پذیری آن از هر زمان دیگری بیشتر شده؛ به طوري كه حتی برخی از دست‌اندرکاران بازار شدت آن را غیرمنطقی ارزیابی می‌کنند.
نوسان‌های لحظه‌‌ای و سردرگمی بازیگران بازار آهن
به گفته تجار بازار تهران از روز شنبه، نوسان قیمت‌ها در بازار آهن لحظه‌‌ای شده و با فواصل کمی ثبت می‌شود. نتیجه این شرایط، درگیری زیاد خریداران و فروشنده‌ها با یکدیگر و زیاد شدن فضای چانه زنی میان عوامل بازار بوده از این رو بیشتر فروشنده‌ها ترجیح می‌دهند، معاملات نقدی انجام دهند.
تحلیل‌های متفاوتی از آینده بازار و زمان رونق واقعی آن که معمولا با ورود خریدهای پروژه‌های دولتی آغاز می‌شود، وجود دارد. برای مثال برخی، تیرماه را زمان بالا رفتن تقاضای بازار می‌دانند؛ اما بعضی از تجار نیز معتقدند به خصوص با تجربه‌‌ای که سال گذشته و با ابلاغ دیرهنگام بودجه‌ها روی داد، احتمال دارد تقاضاهای مربوط به این بخش زودتر از شهریور وارد بازار نشود.
پیشنهاد شمش بالاتر به بازار
در روزهای اخیر و به خصوص در معاملات روز گذشته، یکی از سردرگمی‌های بازیگران بازار، محدود بودن تعداد فعالان بازار شمش بود که این موضوع معمولا قدرت مانور را از خریداران می‌گیرد و بسیاری از شرکت‌های تولیدی را در تامین شمش مورد نیازشان با مشکل مواجه کرده است. به گفته تجار، در حال حاضر تعداد وارد‌کننده‌های شمش به دلیل مشکلات، کم شده است. در نتیجه گزينه‌هاي شرايط معامله و تنوع آن برای خریداران نیز به شدت کاسته شده است.
دیروز با توجه به التهاب بازار آهن که ناشی از نوسان‌های جدید نرخ ارز در این هفته بود، قیمت‌های متنوعی در بازار شمش پیشنهاد می‌شد که البته حجم‌های پایینی نیز داشت و به طور میانگین در حدود 1100 تا 1110 تومان بود؛ ضمن اینکه آخرین نرخ‌های شنیده شده برای شمش روسیه در بندر انزلی 1140 تومان و شمش قراق 1130 تومان بود.
کاهش علاقه تجار به معاملات کارمزدی
با توجه به افزایش قیمت محصولات فولادی و نوسان‌هایی که در این روز‌ها تجربه می‌شود، بیشتر خریداران ترجیح می‌دهند موجودی‌های محصول نهایی را حفظ کرده یا بالا ببرند، اما در عین حال معاملات کارمزدی نيز بین تجار و شرکت‌های تولیدی کاهش پیدا کرده است. البته جدا از بحث نوسان‌های قیمتی و مشکلاتی که در تامین شمش و دردسرهایی که خرید اين كالا دارد، بحث مالیات‌ها نیز در این بخش و پیچیدگی‌های مربوط به آن یکی از دلایل افت حجم این نوع تولید در واحدهای بخش خصوصی بوده است؛ ضمن اینکه عدم اطمینان برخی تجار نسبت به تحویل به موقع کالا از سوی بعضی از کارخانه‌ها عامل دیگر این تغییر بوده است.
دیروز علاوه بر محصولات ذوب‌آهن، 250 تن تیرآهن جهان فولاد غرب با نرخ 1080 تومان، 330 تن میلگرد سایز 14 تا 25 فولاد آلیاژی ایران با نرخ 1200 تومان، 440 تن میلگرد 14 تا 25 فولاد کویر با نرخ 1193 تومان (تحویل31 خرداد) معامله شد، البته سبد دیگری از این کالا (تحویل 7 شهریور) با نرخ 1140 تومان به میزان 220 تن فروش رفت.
|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۱  |
 قيمت مقاطع در بازار آزاد اصفهان


31/02/91 ساعت: 11:30

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱  |
 قیمت خرید نقدی انواع ورق در بازار اصفهان 31/02/91

بازار اصفهان|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱  |
 
 
 
بالا