اخبار و تحلیل های بازار قراضه
 قیمت آهن قراضه هم‌اکنون بین 365 تا 380 تومان در هر کیلو است

دنیای اقتصاد

گروه بورس کالا- با وجود رشد قیمت آهن قراضه در بازار‌های جهانی و همچنین تاثیر پذیری بازار داخلی از بازار جهانی اما برخی از فعالان معتقدند بالا بودن سطح قیمت‌های داخلی نسبت به جهانی فشاری بر تولیدکنندگان نمي‌آورد.

از سویی تولیدکنندگان مي‌گویند هزینه‌های تولید در ایران بالا بوده و به دلیل رکود بازار و مشکل در تهیه مواد اولیه قادر به تولید با تمام ظرفیت خود نیستیم از این رو هزینه‌های تولید در ایران بالاتر بوده و از سوی دیگر محدودیت‌های ایجاد شده در واردات به خصوص برای تامین مواد اولیه مزید بر علت شده و باعث بالا بودن سطح قیمت تمام شده در ایران مي‌شود البته جو روانی حاکم بر بازار ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و تاخیر دولت در اجرای این طرح باعث ایجاد فضای گنگ و رکود در بازار شده که از یک سو اجرای این طرح اهرمي‌برای بالا نگه داشتن قیمت و از سوی دیگر فشار دولت برای کنترل بازار باعث رکود شده است‌.
فولادسازان تحت فشار رشد قیمت مواد اولیه
احمد دنیا نور مدیر عامل شرکت فولاد جنوب در مورد وضعیت بازار آهن اظهار داشت: رشد قیمت مواد اولیه از یک سو و رکود بازار از سوی دیگر آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت‌. وی ادامه داد: به دلیل اینکه در حال حاضر بیشتر واحد‌های بخش خصوصی به دلیل ناتوانی در تامین مواد اولیه قادر به تولید با تمام ظرفیت خود نیستند، هزینه‌های تولید در ایران بالاتر از جهانی است. وی تاکید کرد: قیمت آهن قراضه هم‌اکنون بین 365 تا 380 تومان در هر کیلو است که توجه به هزینه‌های تولید در ایران حاشیه سود تولیدکنندگان شمش در حال حاضر اندک است و در صورت تداوم این رشد از یک سو و فشار دولت بر کاهش قیمت از سوی دیگر واحد‌های تولیدی متضرر خواهند شد.
رکود مانع رشد قیمت در بازار داخلی
مدیر عامل ذوب‌آهن البرز غرب نیز درخصوص وضعیت قراضه در بازارهای جهانی و داخلی گفت: هم اکنون نرخ قراضه در بازار داخل منوط به کیفیت آن بین 370 تا 400 تومان در هر کیلو است.


امین سعدی با اشاره به اینکه هم‌اکنون نرخ قراضه در بازارهای جهانی بین 350 تا 360 دلار است، افزود: قیمت این ماده اولیه شمش فولاد در بازار داخل بالاتر از قیمت‌های جهانی است که این امر ناشی از رکود حاکم بر بازار داخل است. به گفته وی، به علت رشد آرام اقتصادی در بازارهای جهانی نرخ مواد اولیه فولاد از جمله قراضه و شمش فولاد نیز حرکت رو به رشد آرامي‌‌را در پیش گرفته، اما این افزایش قیمت در داخل به دلیل رکود یاد شده متصور نیست. مدیرعامل ذوب‌آهن البرز غرب تصریح کرد: از سوی دیگر با فرارسیدن تعطیلات سال نو میلادی و در پیش‌رو بودن سرما و یخبندان و مشکلات ناشی از حمل و نقل از سوی بازارهای جهانی، همچنین احتمال توقف حرکت رو به رشد قراضه دور از انتظار نیست.
تداوم رشد قیمت آهن قراضه
به گزارش متال بولتن، قيمت فوب آهن قراضه، تحويل در بندر روتردام، طی هفته گذشته، به روند صعودي خود با شيب بيشتري ادامه داد و در مقايسه با هفته قبل حدود 4 درصد رشد داشته است. قيمت معاملاتي آهن قراضه HMS1&2(80:20)، 385-380 دلار/تن، فوب اعلام شده است، در حالي كه قيمت در هفته قبل، بالغ بر 371-366 دلار/تن، فوب بوده است. همچنين قيمت آهن قراضه HMS1&2(70:30) وShredded در تاريخ 2/12/2010 به ترتيب بالغ بر 378-373 دلار/تن و 390-385 دلار/تن، فوب روتردام گزارش شده است كه حاكي از اين امراست كه قيمت معاملاتی انواع آهن قراضه بر مبناي فوب روتردام در هفته گذشته معادل 14-12 دلار/تن رشد داشته است.
قيمت آهن قراضه با شروع دوازدهمين ماه از سال 2010 تحت تاثير محدوديت عرضه به دليل زمستان سرد و بارش شديد در اروپا و انتظار تداوم اين محدوديت با توجه به در پيش بودن تعطيلات كريسمس و سال نو ميلادي و نيز افزايش فعاليت خريد آهن قراضه توسط برخي از كشورها به دليل تقويت قيمت ميلگرد و بيلت، با شيب بيشتري در مقايسه با چند هفته قبل به روند افزايشي خود ادامه داد و فعالان بازار، به ويژه عرضه كنندگان، بر اين عقيده اند كه قيمت آهن قراضه باز هم افزايش خواهد يافت. بررسي بازار آهن قراضه تركيه نشان مي‌دهد، در هفته گذشته به علت تداوم فعاليت خريد آهن قراضه توسط كارخانه‌های فولادي و تجار تركيه، روند صعودي قيمت آهن قراضه وارداتي اين كشور استمرار يافت و تحت تاثير رشد قيمت آهن قراضه وارداتي، قيمت آهن قراضه داخلي اين كشور نيز رو به افزايش گذاشت. به موجب آخرين اطلاعات منتشره، قيمت وارداتي آهن قراضه HMS1&2(80:20) توسط تركيه، 410-405 دلار/تن، سي اف آر گزارش شده است، در حالي كه قيمت هفته قبل معادل 410-400 دلار/تن، سي اف آر بوده است كه در مقايسه با قيمت هفته قبل معادل 5 دلار/تن افزايش داشته است. گزارش‌های موجود نشان مي‌دهد كه به دنبال افزايش اخير قيمت ميلگرد و بيلت صادراتي تركيه و اقدام فولادسازان به ادامه خريد آهن قراضه براي ذخيره‌سازي مناسب براي تداوم توليد خود، تحليلگران بازار پيش‌بيني مي‌کنند كه قيمت آهن قراضه HMS1&2(80:20) به بالاتر از 410 دلار/تن، سي اف آر تركيه برسد.


رشد نرخ كك متالورژي
سایر محصولاتی که به عنوان مواد اولیه در تولید فولاد کاربرد دارند نیز در هفته گذشته با رشد روبه‌رو بودند؛ به طوری که قیمت کک نیز افزایش یافته است. قيمت کک در برخي از مناطق چين، به دليل افزايش تقاضاي خريد كك، از روند افزايشي برخوردار بوده است. در مجموع، طی هفته گذشته قيمت كك متالورژي (گريد 2) در مناطق مختلف چين، 1660 تا 1980 يوآن/تن (297-249 دلار/تن) بوده است كه در مقايسه با قيمت معاملات هفته قبل در برخي از مناطق چين حدود 30 يوآن/تن رشد داشته است. قيمت زغالسنگ كك شو هم در بازار داخلي چين، 1600-1450 يوآن/تن (240-217 دلار/تن) بوده است كه نسبت به هفته قبل، تغييري نداشته است. قيمت كك صادراتي چين (29/11/2010)، معادل 435-430 دلار/تن، فوب اعلام شده است كه نسبت به هفته قبل ثابت بوده است. همچنين پيشنهاد قيمت صادراتي كك چين به مقصد هند 470-460 دلار/تن، سي اف آر گزارش شده است. قيمت كك روسيه به مقصد هند نيز معادل 430-420 دلار/تن، سي اف آر اعلام شده است. موسسه گلدمن ساچس طي گزارشي پيش‌بيني کرد كه تحت تاثير رشد تقاضاي چين، هند و برزيل، قيمت زغالسنگ كك شو در سال 2011 با حدود 6 درصد رشد به 240 دلار/تن، فوب برسد.

|+| نوشته شده توسط سید تقی مرتضویان در سه شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۹  |
 
 
بالا